Ubiór w górach

 

Ubiór w górach powinien być praktyczny, to znaczy dostosowany do zmiennych górskich warunków. Osoby, które mają już za sobą niejedną górską wyprawę zalecają, by wziąć ze sobą ciepłą odzież, nawet jeśli wyjeżdżamy na wędrówkę latem. Niezbędne jest posiadanie przynajmniej dwóch ciepłych swetrów (lub sportowych bluz), długich spodni oraz nieprzemakalnej kurtki. Warto również się wyposażyć w nieprzemakalne ponczo, które będzie można zarzucić również na plecak. Specjaliści zalecają spakować do torby czapkę z daszkiem chroniącą przed słońcem oraz ciepłą czapkę na niepogodę (sprawdzi się podczas nagłej zmiany aury, pozwoli ochronić głowę, przez którą traci się najwięcej ciepła) oraz rękawiczki (zazwyczaj wyposażone w antypoślizgowe wykończenia doskonale sprawdzające się podczas wspinaczki po ostrych ścianach).

Doskonale na górskich wędrówkach sprawdzają się komplety, które w jednym module posiadają wiele możliwości – kurtka, do której można przypiąć w prosty sposób polar, bluza z odczepianymi rękawami oraz spodnie z odczepianymi nogawkami. Ubiór powinien być również dostosowany do naszego wieku oraz naszych możliwości na górskim szlaku. Ciekawym rozwiązaniem jest bluza termoaktywna wykonana z polaru z dodatkami stretchu. Bluzy tego typu są w stanie doskonale dopasowywać się do ciała – idealnie sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Źle dobrany ubiór w górach nie wpływa jedynie na komfort wędrówki, ale przede wszystkim na jej jakość. Zbyt ciepłe ubranie się powoduje szybkie i nadmierne pocenie się, które zmniejsza efektywność marszu, a w momentach postoju może doprowadzać do szybkiego wychłodzenia organizmu. Ogromnie ważne pod tym względem jest dobranie odpowiedniej bielizny, która będzie wspomagać naszą termoizolację. Na rynku znajduje się wiele kompletów profesjonalnej bielizny dostosowanej zarówno do potrzeb kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci.Na popularności zyskuje tzw. bielizna termoaktywna. Odzież wybierana na górskie wędrówki, zwłaszcza spodnie oraz bluzy, powinny być wykonane z szybkoschnącego materiału.

Wybierając się w góry, należy przede wszystkim ubierać się na cebulkę. Jest to ważne zarówno latem i wiosną, aby w razie potrzeby móc szybko zdjąć element wierzchniej odzieży, jak i zimą, by nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.

Buty Meindl Jakie wybrać obuwie? Przede wszystkim wygodne. W asortymencie sklepów znajdziemy wiele modeli obuwia trekkingowego np. popularne niemieckie buty Meindl. Najlepiej wybrać buty sięgające za kostkę, by nie mieć problemów z nadwyrężeniem stawów. Najnowsze modele obuwia trekkingowego wykonane są z nieprzemakalnego, trwałego materiału. W wielu zastosowane jest rozwiązanie pozwalające na absorpcję potu – utrzymujące stopę suchą. Ważne jest by wybrać odpowiedniej jakości podeszwę, by dobrze dopasowywała się do stopy, nie sprawiała problemu z poruszaniem się po drodze – nie była zbyt sztywna ani zbyt giętka. Musi być na tyle gruba, by podczas marszu nie wyczuwać nierówności na ścieżkach. Naprawdę wygodne obuwie to wiele korzyści: komfort podczas wędrówek oraz brak otarć mogących znacząco utrudniać, a nawet uniemożliwiać trekking po trudnym terenie.

Porozmawiaj z przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym UIMLA!

Zobacz szczegóły