Dolomity

 

Dolomity – poznaj piękno skalnych rzeźb


Dolomity Dolimity są jednym z malowniczych masywów górskich. Rozciągają się na terenie Włoch. Należą do Alp Wschodnich. Granicę gór tworzą dolina Adygi, Isarco, Val di Sesto, Val Padola, dolina Piawy, Val Pusteria. Góry, nazwane Dolomitami, zostały odkryte przez Déodeta de Dolomieu, który w 1789 roku prowadził badania budulca gór – skał. Masyw ten dzieli się ze względu na jego położenie na Dolomity Wschodnie, Dolomity Zachodnie i Grupę Brenty.

W Dolomitach Zachodnich leży najwyższy szczyt gór Marmolada, o wysokości 3342 m n.p.m. Szczyt ten, podobnie jak inne z tego masywu, tworzą następujące skały: jurajskie wapienie, skały z okresu permu oraz piaskowce z karbonu. Interesująca i bogata wewnętrznie budowa masywu sprawiła, że w górach wykształciły się interesujące formy skalne: wieże, kominy, iglice, baszty, ostre turnie, ściany. Dolomity są znane przede wszystkim ze stromości swoich ścian, które nie mają sobie równych w całych Alpach. Poza najwyższym szczytem na uwagę zasługuje również symbol masywu – trzy ogromne skalne rzeźby, zwane jako Tre Cime Laveredo.

Dolomity
Wycieczka w Dolomity nie powinna obyć się bez pasjonującego trekkingu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na możliwość obejrzenia najbardziej malowniczych grup górskich. Koniecznie trzeba wybrać się na szlaki masywu Sella oraz wejść na Piaz Boe. Nie można ominąć masywu Marmolada oraz masywu Civetta. Dobrze ponadto znaleźć czas na wędrówkę w rejon Tre Cime di Laveredo.

Polecamy również:

Dolomity , Marmolada

Porozmawiaj z przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym UIMLA!

Zobacz szczegóły