Sprzęt trekkingowy

 

Sprzęt trekkingowy to produkty pozwalające w komfortowy sposób zdobywać kolejne szczyty oraz uprawiać Nordic Walking.

Buty trekkingowe Meindl Do jednych z najważniejszych typów produktów trekkingowych zaliczamy przede wszystkim obuwie trekkingowe. Najlepsze są przede wszystkim lekkie oraz możliwie wygodne obuwie. Idealnie jeśli sprawdzają się w każdych warunkach – niezależnie od pogody i ukształtowania terenu. W trudnych warunkach najlepiej sprawdzają się modele wykonane z zaimpregnowanej skóry. Materiał musi być na tyle uniwersalny, by pozwalać stopie uwięzionej w bucie swobodnie oddychać. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej mikrocyrkulacji. Wykorzystanie membrany Gore-Tex sprawia, że nawet po kilkugodzinnym marszu stopy pozostają suche. O trwałości obuwia trekkingowego decyduje wzmocnienie go zarówno w piętach, jak również w palcach. Takie rozwiązanie nie stwarza ryzyka odkształcenia się butów. Podeszwa powinna być odporna na ścieranie oraz przyczepna. Istotne jest również to, by kształt bieżnika był tak dobrany, by czyszczenie obuwia nie stanowiło kłopotu, idealnie gdy po prostu zbieranie luźnej nawierzchni, jest minimalne.

Bardzo ważnym wyborem podczas turystyki górskiej jest zakup odpowiedniej klasy plecaka. Liczy się nie tylko wygoda jego noszenia, ale również lekkość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – deszcz, czy kurz. Plecak w góry powinien być wzmacniany, to znaczy dobrze, gdy można go nosić przypiętego paskami na brzuchu. O praktyczności decyduje ilość i typ zastosowanych kieszeni. Powinny się one znaleźć zarówno w środku plecaka – mała kieszonka zapinana na zamek, jak również na zewnątrz – kieszeń w formie siatki – do szybkiego wyciągnięcia butelki z wodą. Dla bezpieczeństwa użytkowania plecaka na górskich wyprawach stosuje się również elementy odblaskowe.

Gdy decydujemy się na Nordic Walking, niezbędny jest wybór kijków, które pozwolą nam na odciążenie stawów podczas pokonywanie długich górskich tras. Kijki powinny być dopasowane do naszej postury. W asortymencie sklepów dostępne są również kijki do trekkingu. Najczęściej elementy te wykonane są z aluminium, dla uzyskania ich lekkości oraz wygody stosowania. Dopasowana do kształtu dłoni rączka posiada regulowany pasek umożliwiający jej wygodne chwycenie. Kijki mogą być zarówno dwuczęściowe, jak również trzyczęściowe. Osobno do kijków można zakupić ich gumowe końcówki (dostępne w różnych kształtach), które najszybciej się niszczą, odsłaniając część właściwą kijków.

Porozmawiaj z przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym UIMLA!

Zobacz szczegóły