Narty w Alpach

 

Sport, jakim jest jazda na nartach miał swój początek w bardzo praktycznych potrzebach – nie rozrywkowych, ale w konieczności znalezienia dla siebie sposobu poruszania się po śniegu. Społeczność Skandynawii znalazła sposób, by nie zapadać się w śnieg – zapoczątkowała zakładanie w tym celu na nogi prototypów dzisiejszych nart – dwóch zwykłych desek. Jednak musiało minąć trochę czasu, by narodziło się prawdziwe narciarstwo, którego początki wyznacza XIX wiek. Matką tego kraju stała się Australii.

alpy alpy

Od czasu wymyślenia sportu, jakim jest narciarstwo, zdobywało ono z roku na rok nowych pasjonatów, uwielbiających spędzać czas na śnieżnych stokach. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na aktywny wypoczynek. Uprawianie tego sportu wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Niezbędne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu, który niezawodnie, bezpiecznie poprowadzi nas po stokach. Wymagana jest precyzja jego wykonania oraz dbałość o jego estetyczny wymiar. Nic więc dziwnego, że z roku na rok proponuje się nowe oferty asortymentu stworzonego dla narciarzy. Niektóre z oferowanych innowacyjności zostały udoskonalone jedynie poprzez zastosowanie tylko kosmetycznych poprawek, inne w sposób znaczący zmieniają to, co do tej pory zwykliśmy określać jako modne. Na przestrzeni lat ze względu na poprawę jakości materiału, z jakiego wyrabiane są narty mogły skrócić one swoją długość i tym sposobem stać się bardziej poręczne. Poza tym, poza wspomnianymi zmianami jedno jest pewne – rewolucji nie ulega podstawowy kształt nart, które mają szeroki dziób i piętę oraz wąski odcinek pod stopami, z którymi są one połączone specjalnym wiązaniem.

Jazda na nartach należy do jednych z przyjemniejszych odsłon zimowych sportów. Pozwala na aktywne spędzenia wolnego czasu wraz z całą rodziną. Jednak jednocześnie do uprawiania tego sportu konieczne są choć podstawowe umiejętności. Możemy je w doskonałym stylu uzyskać, korzystając z możliwości nauki jazdy na nartach. W każdym zimowym kurorcie znajduje się co najmniej kilka szkół uczących techniki jazdy narciarskiej.

Gdzie wyjechać w Alpy? Mamy możliwość wybrania się na wyjazd na narty w Alpy do Karyntii, malowniczego regionu znajdującego się na południu Austrii. W planie wycieczki jest również korzystanie z basenów termalnych.

Inną propozycją wycieczkową są okolice Chamonix - Mont Blanc, czyli wyjazd narciarski w Alpy Sabaudzkie. - 7 dni na nartach, jeden wyjazd do Zermatt pod Matterhorn w Szwajcarii Wycieczkę tą dedykuje się narciarzom i innym miłośników zimowych sportów. Dostępne dla turystów trasy są tak urozmaicone, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – osoba posiadająca wysokie umiejętności i ta o raczej średnich, czy dopiero ucząca się jazdy na nartach.

Być może zainteresuje nas inna propozycja biura podróży pod nazwą – Haute Route - najsłynniejsza na świecie trasa narciarska Chamonix – Zermatt. To jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych tras, której uroki zostały poznane już w połowie XIX wieku. Wycieczka ta zaprasza do przemierzania wielu ścieżek o zróżnicowanym stopniu trudności.

Bardzo interesującą zimową wycieczkę znajdziemy w ofercie biura Apter pod nazwą DOLOMITY ARABBA– MARMOLADA. Zapewnia ona sześć dni jazdy na nartach oraz ekscytujące wycieczki górskie na rakietach śnieżnych. Wszystkie atrakcje tego zimowego wypadu w góry zaplanowane są w jednym z najciekawszych rejonów narciarskich Włoch – w rejonach Marmolady.

A może interesuje nas wyjazd na narty w Alpy na lodowiec w środku lata? Sport ten znacząco różniący się od narciarstwa zimowego, jednak za sprawą niesamowitych wrażeń, jakie przynosi rejon Alp należy do kategorii przeżyć, które bardzo trudno zapomnieć.

Porozmawiaj z przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym UIMLA!

Zobacz szczegóły