Góry Skandynawskie

 

Skandynawia i jej malownicze pasma górskie są warte uwagi. Jednak dostępne są tylko dla cierpliwych osób, które zdecydują się na daleką podróż samochodem, autokarem, czy samolotem. W biurach podróży można znaleźć warte uwagi wycieczki w Góry Skandynawskie. Dlaczego jednak warto zdecydować się na podróż na Półwysep Skandynawski? Przede wszystkim po to, by podziwiać najstarsze góry Europy, które mają długość równą około 1800 kilometrów. Ponadto sama Skandynawia daje wiele możliwości interesującego spędzenia wolnego czasu – ma około 1900 kilometrów długości oraz około 800 kilometrów szerokości. Półwysep utożsamiany jest również z głębokimi fiordami, z których najdłuższy to Hardangerjord oraz Sognefjord. Odwiedzając ten teren, warto również przygotować się na zobaczenie największego lodowca Europy – lodowca Jostedalbreen.

Góry Skandynawskie

Na duże uznanie zasługuje Park Narodowy Jotunheimen, który obejmuje najwyższy fragment Gór Skandynawskich i leży na terenie Norwegii. Rejon ten można uznać za wymarzone miejsce dla narciarzy. Przez cały rok panują tu doskonałe warunki do jazdy po śnieżnych stokach. Jotunheimen to również liczne lodowce, a najwyższą grupą górską jest Galdhopiggen, z najwyższym szczytem Gór Skandynawskich Galdhopiggen 2469 m n.p.m. Najwyższe partie gór są objęte ochroną, a od 1980 roku istnieje tutaj Park Narodowy Jotunheimen. Na szczególne uznanie zasługuje również fakt zaplanowania w tym rejonie niewielkiej ilości szlaków górskich. Trekking w górach w tym rejonie jest porównywany do poruszania się po bezkresach.

Skandynawia to również Lofoty, czyli górzyste wyspy, leżące na Morzu Norweskim, w odległości około 250 kilometrów od Koła Podbiegunowego. Dlaczego właśnie to miejsce jest godne uwagi? Ponieważ góry w tym rejonie wyglądają jakby wyrastały wprost z wody, a przyroda sprawia wrażenie nietkniętej przez ludzką dłoń. Symbolem Lofotów są maskonury – osobliwy gatunek ptaków. Z rejonem tym kojarzeni są również Wikingowie, którzy z tego obszaru wyruszali na swoje morskie wyprawy. To również góry należące do najsłynniejszych i jednocześnie najtrudniejszych tras wspinaczkowych. Wiek gór w tym rejonie szacuje się na 3,5 mld lat! Całkowita ciemność trwa tutaj aż miesiąc, a przez siedem tygodni słońce ciągle świeci na niebie.

Zobacz również: galerię zdjęć z wycieczki w Góry Skandynawskie


Porozmawiaj z przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym UIMLA!

Zobacz szczegóły